DOSTUM MARTI

DOSTUM MARTI

 

Bilir misiniz, denizler de dostlar çoktur aslında. Siz yeter ki isteyin, usulca bakın etrafınızda ne kadar çok var.

 

izlemek isteyenler için Video linki:

https://www.youtube.com/watch?v=ZTPoewqoaWQ&feature=sharefbclid=IwAR3v6uFBl22tOFgo1CKkYHqCDp7vL79CSn77vC_g5b_RoohXVMbTsS2KUxA

 

Bu evrende yüce yaradan öylesine güzel dostlar vermiş ki çevremize şöyle bir neler olup bitiyor diye yaşadığımız yerleri biraz izlememiz yeterli aslında. Onlar bir nevi sessiz kullar, ne evleri, lüks arabaları, üst baş eşyaları, ne de biriktirip istifleyecekleri yerleri var.

 

Hayatları günlük hatta tek öğünlük varsa çıkarsa rızıkları o an karınları doyar ya bulamazlarsa aç biilaç bir kenarda rızıklarını bekler dururlar. Yağmurda, karda, yaz ve kışta.

 

Biz insanoğlu için ne kadar umurumuzda çevremizde olup bitenler, daima kendisi için yaşayan insan için. Oysa yaşadığınız yerde sizi kesen gözler var, sizden bir lokma, bir kap su bekleyen can’lar var. Yiyeceğinizden bir parçadan bir pay sizi daha aç bırakmaz ama bir dost kazandırır, bir hayat kurtarır, topluma bir örnek kıssadan hisse yapar.

 

Üniversite yıllarımızda hayatlarımızın kesiştiği Kuzey Kıbrıs’ta çok sevdiğim kadim dostum deniz sever Mustafa ATABEY’in güzel bir Martı dostu var denizde.

 

Haftanın birkaç günü gittiği meralarda oltasını daldırdığı denizden evine götüreceği rızıklardan sebeplenmek için daimi ziyaretçisi her denize çıktığında uzaklardan uçup bitiverir yanı başında.

 

Marmara’nın bir yerinde hep tek başına seyire çıktığında onlarca tekne arasında tanıyıp hemen gelir usulca, uzunca uçarak önce tekne ile biraz izler,  bir – iki yuvarlak döner tepesinde ve bir tatlı dokunuş ile sevdiği dostun’un ellerinden lezzetli bir ziyafet başlar, her pikede bir balıktaki karnını doyurasıya kadar rızkını alır biricik dostu’nun ellerinden.

 

Sevgili Mustafa der ki; ‘‘Dostum Martı var hayatımda, hayvanlara karşılıksız  bir adım atarsanız size on adım atarlar. Onların verdikleri sevgi saftır, temizdir, ölümüne severler sizi, yalnız olduğunuzu hissetmezsiniz. Sonra bir bakmışsınız sahiplenmişsiniz ve aranızda çoktan bir duygusal bağ oluşuvermiş ‘‘

 

Derdi, tasası, ümitleri, mutlu, mutsuzlukları içinize yaşama sevinci veren hatta bazen büyük hayati karlar aldırtan ortak mekânımız ortak konumuz deniz.  Aslında orada hiç yalnız değilsiniz. Bakın etrafınızda neler var neler.

 

Durmayın deneyin, belki sizinde olur bir güzel dostunuz ya karada, ya denizde.

 

Bir sonraki yazı dizimde görüşmek ümidi ile sağlıcakla kalın…

 

Ömür ATİLA (denizci mimar) araştırmacı yazar

Fotoğraflar: Mustafa ATABEY© Copyright

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.