HDI-Loryma Cup Kısa Rota ile Tamamlandı

Marmaris Uluslararası Yat Kulübü (MIYC) tarafından HDI Sigorta ana sponsorluğunda 15-21 Ağustos tarihleri arasında 3 etap halinde düzenlenen Loryma Cup sona erdi.

Yaklaşık 200 deniz mili olarak planlanan son etap, Çatal Ada önlerinde rüzgar hızındaki düşme dikkate alınarak Peksimet Adası dönüşlü 125 millik alternatif rotada tamamlandı.

Adını Bozburun yarımadasının antik adından alan HDI-Loryma Cup’a 6’sı Türk, 3’ü Rus toplam 12 tekne katıldı. Yabancı ekiplerin tamamına yakınını Türkiye’de, özellikle de Marmaris ve çevresinde yaşayan isimler oluşturdu.

Türk ekipler arasında dikkatimizi Ciciko 2 çekti. Yat yarışlarına ağırlıklı olarak İstanbul’da katılan, ancak uzun süreli bir ara veren Nikola Çerkezo, Loryma Cup ile tekrar parkurlarda göründü.

HEDEF AÇIK SULARA ÇIKMAKTI, OLMADI…

Aslında Loryma Cup, bu yıl açık sularda gerçekleşecek ve Rodos Adası dönülecekti. Ancak bu plan Covid-19 salgını nedeniyle sportif faaliyetlerin durdurulması ile suya düştü.

Ardından 15 Ağustos itibarı ile yarışların yapılmasına izin verildi ama bu sefer de Doğu Akdeniz’de yaşanan sıcak gelişmeler önceki planda değişiklik yapılmasına yol açtı.

Yapılan düzenleme ile rota mesafesi aynı tutuldu ancak parkur uluslararası sulardan da arındırılarak Türkiye kıyılarına yaklaştırıldı.

EKİPLER GECEYİ TEKNELERİNDE GEÇİRDİ

İkisi kısa, biri uzun bacaklı üç etap halinde planlanan HDI-Loryma Cup’ta start 17 Ağustos’ta Marmaris’ten verildi. Tüm etaplarda orsa startı tercih eden Can Giray başkanlığındaki Yarış Komitesi, filoyu önce Aksaz önlerindeki şamandıraya yönlendirdi. Bu dönüşün ardından tekneler yaklaşık 25 deniz mili mesafeli ilk etabı Çiftlik’te tamamladı.

Geceyi teknelerinde geçiren ekipler 18 Ağustos sabahı yaklaşık 35 deniz mili mesafeli Çiftlik-Söğüt etabına yelken bastı. Start hattından çıkan tekneler, 1 deniz miline atılan orsa şamandırasını döndükten sonra rotalarını Söğüt’e çevirdi.

SON ETAPTA ROTA KISALTILDI

19 Ağustos’ta sıra yaklaşık 200 deniz mili mesafeli Söğüt-Marmaris etabına geldi. Yarışa baştan sona dek refakat eden Sahil Güvenlik botları, parkurun ortalarına doğru rüzgar hızının düşeceği yolundaki bilgileri aktarması üzerine Yarış Komitesi alternatif “B” rotasını uygulamaya karar verdi.

Buna göre Çatal Ada dönüşü kaldırıldı ve yarışa özel oluşturulan WhatsApp grubundan filodaki tüm teknelere Peksimet Adası’nın dönüleceği, finişlerin Marmaris girişinde alınacağı mesajı geçildi. Böylelikle 200 deniz mili olarak planlanan son etapta mesafe 125 deniz miline düştü.

Nitekim tahminler yanılmadı ve Çatal Ada önlerinde düşen hava, yarıştaki tekneleri fazla etkilemedi.

COVOD-19’UN ORGANİZASYONA ETKİSİ

Koronavirüs pandemisi nedeniyle bu kez değişik bir etkinlik gerçekleşmişti. Yarış öncesi brifing kaldırılmış, tüm haberleşme ve duyurular WhatsApp grubu üzerinden yapılmıştı. Yarış sonrasında ise ödül töreni planlanmamıştı. Dereceye giren ekiplere kupaları kargo ile gönderilecekti.

Eğer protestoluk bir durum olsaydı, duruşmalar ya açık havada yapılacak ya da zoom platformu üzerinden yürütülecekti. Kimse protesto vermeyince, bunun için bir formül aranmasına da gerek kalmadı.

HDI-LORYMA CUP 2020
15-21 Ağustos / Marmaris

OVERALL SONUÇLAR

IRC1
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Yapılan yarış sayısı: 3
1. St. Anna (Mikhail Kadetov-RUS) 1-1-1 (3)
2. Matrak II-Setur Marinas (Orhan Özdaş-TUR) 2-3-2 (7)
3. Lagertha (Alyaksandr Prudnikau-BLR) 4-2-3 (9)
4. Wind Rider-Elseroof (Erol Algül-TUR) 3-4-4 (11)

IRC2
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Yapılan yarış sayısı: 3
1. Kasatka (Timofey Zhbankov-RUS) 1-2-1 (4)
2. Lettland (Igor Bukovskis-LAT) 2-1-5 [RET] (8)
3. Marmarisa (Gleb Semerenko-RUS) 3-3-2 (8)
4. Ciciko 2 (Nikola Çerkezo-TUR) 4-4-5 [RET] (13)

IRC3
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Yapılan yarış sayısı: 3
1. Aris Deniz (Zafer Öznur-TUR) 2-1-1 (4)
2. VMG Yelken (Doğukan Kandemir-TUR) 1-2-2 (5)
3. İskorpit-UK Sails (Bülent Çelik-TUR) 3-3-3 (9)
4. Amiga (Leo Kolff-NED) 5 [RET]-4-5 [RET] (14)

Fotoğraflar: MIYC

Alıntı: Turksail

Yorum Yapın

Your email address will not be published.