Nedir, Ne değildir? Dizel Isıtıcılar

Bu ayın konusu olarak dizel ısıtıcıları seçtim malum önümüz kış. Hem teknenizin sağlığı hem sizin konforunuz için dizel ısıtıcıların teknenin olmazsa olmazı olduğunu düşünüyorum. Çok detaya girmeden çalışma prensibi ve montaj detaylarına deyineceğim faydalı olmasını umuyorum iyi okumalar.

 

Dizel ısıtıcılar nam-ı diyer webasto ;

İlk olarak araçlarda daha çok kamyonlarda kullanılan webasto , teknelerinde vazgeçilmezi olmuştur. Genel olarak cihazın kendisi, yakıt pompası ve kontrol ünitesinden oluşur. Dizel yakıt dahili veya harici bir depodan alınabilir.

 

ÇALIŞMA ŞEKLİ

 1. Kontrol paneli “AÇ” sinyalini kontrol ünitesine gönderir.
 2. Kontrol ünitesi , fan motorunu iki ayrı kanaldan hava alması için çalıştırır. Birincisi yanma hava fanına gider, diğeri sirkülasyon fanına gider.
 3. Ateşleme bujisi ateşlemeyi başlatır.
 4. Yakıt ısıtıcının içine pompalanarak püskürtülür ve yanma havası fanından gelen hava ile karışır ve yanma başlar.
 5. Isınan hava, kazanın içi boyunca yönlendirilir ve egzoz gazı olarak dışarı çıkar.
 6. Sirkülasyon fanı sayesinde, ısıtmak için kazanın dış tarafı boyunca ayrı bir hava akışı yönlendirilir. Bu hava akışı ısıtıcıdan teknenin içine doğru borularla yönlendirilir.
 7. Kendi kendine yanma başladığında buji kendini kapatır ve alev kontrol moduna geçer.
 8. Kontrol paneli, kontrol ünitesine “KAPAT” sinyali gönderdiğinde yakıt pompası durur içerideki yakıtı yakarak kurtulur ve cihaz soğuyana dek sirkülasyon fanı çalışmaya devam eder.

 

CİHAZIN MONTAJ ŞEKLİ VE YERİNİN TESPİTİ

Montaj yeri ile ilgili birkaç kriter vardır

 1. Montaj yerinde temiz hava beslemesi olmalı veya temiz hava, boru vasıtasıyla cihaza ulaştırılmalıdır. Cihaz makine dairesine montajlanacaksa mutlaka temiz hava emişi dıaşarıdan alınmalıdır.
 2. Cihaz iskele bordaya veya sancak bordaya yakın olmalı. Sebebi, cihazın tavsiye edilen egzoz borusu uzunluğu 1,8 m olmasıdır.
 3. Cihaz baş kıç hattına paralel montajlanmalıdır.

 

EGZOZ

Egzoz sistemi montajına ekstra dikkat edilmesi gerekir. Egzoz borusu izolasyon kılıfı ile izole edilmeli ve borda çıkışı deve boynu şeklinde yapılmalıdır. Egzoz çıkışı borda veya aynadan su hattının en az 30 cm üstünde yapılmalıdır.

ELEKTRİK

Cihazın kendi sigortaları vardır bunlar doğru takılmalıdır. Elektrik bağlantısı direk akü kutup başlarından alınmalıdır.

YAKIT

Cihazın yakıt beslemesi dahili veya harici bir depodan yapılabilir. Yakıt pompası depoya yakın olması gerekir. Toplam yakıt hattı uzunluğu 12 m yi geçmemelidir.

 

DİKKAT !!

Her tekne farklıdır standart bir montaj yoktur bu sebeple yetkili servis tarafından keşif yapılıp uygun güçteki cihaz ve devamında maximum fayda verecek bir borulama yapılmalıdır. Dizel ısıtıcılar, düzgün montaj yapılmadığında ve orjinal malzeme kullanılmadığında yangın tehlikesi içermektedir.

 

SONUÇ

Dizel ısıtıcılar doğru montaj parçalarıyla ve doğru bir şekilde montaj yapıldığı zaman tekneniz içinde sizin içinde çok fayda sağlayacak bir üründür. Kış aylarında periyodik olarak çalıştırdığınızda teknenizdeki nemi uzaklaştırarak elektronik cihazların ve metal aksamın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda kışın sıcak bir teknede zaman geçirmenin zevki bence paha biçilemez.

Okuduğunuz için teşekkür ederim umarım faydalı olmuştur. Rüzgar kolayınıza pruvanız neta olsun.

 

 

Burak EKEMEN

Trend Teknik

İnstagram.com/trendteknik

burak@trend-teknik.com

Yorum Yapın

Your email address will not be published.